single post

یادگیری زبان از طریق کلاس آنلاین؛ تا چه حد امکان‌پذیر است؟

امروزه در عصر فناوری ارتباطات و اطلاعات برای برقراری ارتباط در سطح بین الملل دانستن یک زبان خارجی به ویژه زبان انگلیسی به عنوان زبان مشترک میان ملل گوناگون امری لازم و ضروری است. بسیاری از موسسات آموزش عالی و آموزشگاه های آزاد، برنامه‌ریزی گسترده و وسیعی در حوزه ی زبان آموزی انجام داده اند تا توانایی زبان آموزان را در حوزه های گفتاری ،شنیداری،دیداری ونوشتاری در سطح مطلوبی تقویت کنند وهدفشان از این کار این است که زبان‌ آموزان علاوه بر استفاده از زبان در همه ی تعاملات اجتماعی خود و به عبارتی افزایش توان ارتباطی شان ، بتوانند به مطالعه ی مطالب جدید و منحصر به فرد در حوزه های گوناگون علوم بپردازند . برای رسیدن به این اهداف والا، متخصصین آموزش زبان نیازمند ابزاری پیشرفته متناسب با این دوران هستند. در عصر حاضر رایانه ها می توانند به عنوان ابزاری موثر ومفید مورد استفاده قرار گیرند و به عنوان پل ارتباطی چند بعدی و تاثیرگذار در عرصه ی‌ یادگیری خصوصا آموزش های آنلاین زبان های خارجی مورد استفاده قرار گیرند. آموزش آنلان زبان های خارجی با ایجاد ساختاری نظام مند و منسجم تقریبا همه ی روش های تدریس زبان خارجی را تحت پوشش خود قرار داده است و باعث انسجام و یکپارچگی روابط اجتماعی و ارتباطات میان فردی در بین ملل گوناگون گردیده است.  مدرسان زبان با استفاده از این ابزار چند رسانه ای وقدرتمند می توانند دانش زبانی و ارتباطی زبان آموزانشان را به نحو موثری افزایش دهند .

مارشال مک لوهان نظریه پرداز برجسته ی کانادایی در حوزه ارتباطات اجتماعی معتقد بود: فناوری گوتنبرگ باعث جدایی افراد جامعه از هم شد وانزوای اجتماعی به همراه داشت ولی عصر تکنولوژی و فن آوری اطلاعات و ارتباطات باعث نزدیکی، دوستی و الفت بین ملل شده است تا جایی که از جهان به عنوان دهکده ی جهانی نام برده است. عصر حاضر قالب های  گفتاری و نوشتاری سنتی جای خود را به وب سایت های مدرن دادند و متون الکترونیک جای متون سنتی را گرفتند، که این مساله تغییرات و تحولات بنیادین و اساسی در حوزه ی ارتباطی و یادگیری خصوصا آموزش زبان های خارجی ایجاد کرده است.در حوزه ی ارتباطی خصوصا درسطوح ارتباط میان فردی و جمعی کاربرد بسیاری دارد . ارتباط میان فردی ارتباطی است که حداقل دونفردر آن مشارکت داشته باشند ، برای داشتن یک ارتباط میان فردی موثر و خوب طرفین رابطه، زبان مشترک ، کانال یا راه  ارتباطی متناسب با نوع رابطه ، موضوعی در خور و جالب ، فضا و مکانی راحت و آرام و همچنین زمانی مناسب ، نیاز دارند. در دنیای پر مشغله امروز، جمع شدن تمامی مولفه های گفته شده در کنار هم به صورت فیزیکی بسیار سخت وتقریبا غیر ممکن است. تنها از طریق ورود به دنیای مدرن یعنی فضای مجازی و آنلاین و بااستفاده ازابزار چند رسانه ای می توان از حصار مرزهای جغرافیایی و محدوده ی زمان بیرون آمد و ارتباط میان فردی موثری خلق کرد، سپس آن راحفظ و توسعه داد.

همانطور که گفته شد برای داشتن ارتباط میان فردی موثرخصوصا در ارتباط میان فردی بین الملل طرفین رابطه  نیازمند زبانی مشترک هستند، زبانی که طرفین رابطه بدون هیچ دغدغه ای بتوانند با هم در تعامل باشند، بنابراین یاد گیری زبا نی بین الملل بسیار ضروری است. زبان انگلیسی به دلیل اینکه ساختارجملات و دستور زبان ساده ای دارد، زبانی پر طرفدار و پر مخاطب است بنابراین به عنوان زبان مشترک بین ملل گوناگون برای تبادل فرهنگ و سنن ،عقاید ،نظرات و...برگزیده شد. در حوزه ی یادگیری متخصصین و کارشناسان آموزش به این نتیجه رسیدند که کیفیت آموزش از طریق آموزش الکترونیکی وکلاس های آنلاین نه تنها کمتراز یادگیری از طریق فضای فیزیکی و مجازی نیست بلکه مزایای منحصر به خود را نیزدارد.روشی کاملا پویا وتعاملی است، هم چنین امکان ارتباط جمعی برای زبان آموزان وجود دارد بدین صورت که زبان آموزان می توانند بر اساس تمایل خود کلاس های خصوصی و نیمه خصوصی یا جمعی را انتخاب کنند. در روش آموزش آنلاین زبان، زبان آموزان همان طور که گفته شد با استفاده از چند رسانه ای ها یعنی استفاده همزمان از نور و تصویر و صدا در محیطی سرشار از آرامش و راحتی می توانند تمامی عناصر ارتباطی و تمامی نشانه های ارتباط کلامی و غیرکلامی را به کارگیرند، تا یک ارتباط موثر و خوب داشته باشند، که در نهایت منتج به یادگیری زبان شود. آموزش آنلاین زبان همچنین یا از میان بردن فاصله ی جغرافیایی این امکان را می دهد که گویشوران از شهرها و کشورهای مختلف با یکدیگر به تبادل زبان بپردازند و عملا فرد زبان آموز بدون قرارگرفتن در یک جغرافیای خاص عملا در محیط آن منطقه قرار گیرد، امری که در شیوه ی آموزش سنتی مستلزم صرف هزینه و وقت بسیاری بود.

امروزه تلاش عمومی اساتید زبان بر آن است تا با به کارگیری همه ی ابزار های آموزش آنلاین زبان بهره وری کلاس ها را افزایش داده تا تعداد بیشتری از زبان آموزان در زمان محدود بتوانند از آموزش های متناسب و استاندارد بهره مند شده و به ارتقای سطح زبان خود در زمینه ی مورد نیازشان بپردازند، امری که در دنیای پرشتاب کنونی بیش از پیش اهمیت یافته است.