single post

نکات عمومی مهم برای زبان کنکور | چطور زبان کنکور را بالا بزنیم؟

سال هاست که دانش آموزان ایرانی درگیر مسئله ای مهم به نام کنکور هستند. آزمونی که در آن باید تمام دروس 4 سال از دبیرستان را امتحان بدهند و بخش نسبتا بزرگی از آینده ی آن ها درگیر همین آزمون است! در این مقاله می خواهیم به یکی از دروس عمومی کنکور، یعنی زبان انگلیسی بپردازیم و نحوه ی مطالعه کردن آن برای گرفتن نتیجه ی بهتر در کنکور را به شما توضیح دهیم. ابتدا باید بدانید که دروس عمومی نیز تاثیر بسیار زیادی در نتیجه کنکور دارند و حتی گاهی در رتبه های تک رقمی کنکور نیز، سرنوشت به دست همین دروس عمومی تعیین می شود! در میان دروس عمومی کنکور، زبان انگلیسی می تواند یکی از نقاط قوت هر داوطلب باشد چرا که بسیاری از داوطلبان در این درس دچار مشکل هستند و شما می توانید با به دست آوردن درصد مناسب در این درس، رتبه ی خود را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش دهید. اگر کنکوری هستید و یا در اطرافتان دانش آموز کنکوری دارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

                

چطور زبان کنکور را بالا بزنیم؟

برای آن که بتوانید تست های زبان را در کنکور درست بزنید و درصد بالایی از این درس به دست آورید، باید بر مهارت های اصلی زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشید. شما می توانید به صورت نکته ای و با استفاده از جزوه های اساتید کنکور اقدام به مطالعه کنید، که این امر به نوعی حفظ کردن خواهد بود و بسیار خطرناک است چرا که هم این نوع مطالعه و هم زبان انگلیسی فرّار هستند و احتمال فراموشی مباحث را بالا می برند. برای آن که بتوانید بهتر یاد بگیرید و بازدهی بیشتری هم در کنکور به دست آورید، می توانید با مطالعه ی طولانی مدت و مداوم این موضوع را تحقق ببخشید.

مطالعه ی گرامر زبان برای کنکور

                  

در بخش گرامر بهتر است مبحثی پیش بروید. اگر پایه ی زبان متوسط رو به بالایی دارید، با حل تمرین مباحثی که بلد هستید و مطالعه ی مباحث جدید به صورت خرد خرد، می توانید نتیجه بسیار خوبی به دست آورید. در صورتی که سطح زبان شما چندان بالا نیست، به ترتیب از مباحث ابتدایی گرامر شروع به مطالعه کنید و در همان روز تمرینات مربوط به آن مبحث را هم حل کنید. در روزهای بعد ضمن مطالعه مبحث جدید، با دوره کردن و حل تمرین مباحث قبلی نیز آموخته های خود را تثبیت خواهید کرد. توجه داشته باشید ک مباحثی که احتیاج به مطالعه و یادگیری دارند را با توجه به زمانی که دارید تقسیم بندی کنید و بهتر است در ماه پایانی، فقط به حل تمرین و زدن تست مشغول شوید.

یادگیری کلمات انگلیسی برای کنکور

یکی از مواردی که همیشه عامل استرس دانش آموزان است، بخش لغات زبان انگلیسی در کنکور می باشد. به دلیل تعداد بالای این کلمات شاید یادگیری آن ها کمی سخت به نظر بیاید اما با مطالعه و تمرین درست، می توانید به سادگی این کلمات و معنی آن ها را یاد بگیرید. روش های مختلفی برای یادگیری این موضوع وجود دارد اما ما می خواهیم یکی از بهترین و کاربردی ترین ها روش ها را به شما بگوییم! اگر زمان کافی و نسبتا طولانی تا کنکور دارید، به صورت روزانه 15 الی 20 کلمه را در یک دفترچه یادداشت کنید و معنی آن را همراه با یک مثال از استفاده ی آن در جمله را نیز یادداشت نمایید. به این صورت شما هرروز 15 الی 20 کلمه ی جدید را یاد خواهید گرفت و البته که کلمات دو روز گذشته را هم مرور کنید. در پایان هر هفته یک بار کلمات هر هفته را مرور کنید و در پایان هر ماه نیز کل کلمات آن ها را دوره نمایید. با این روش در حالی که روزانه کمتر از نیم ساعت وقت شما را می گیرد، می توانید ماهیانه صدها کلمه را یاد بگیرید و تا پیش از کنکور تمام کلمات زبان انگلیسی را در ذهنتان ثبت خواهید کرد.

                

چطور ریدینگ کنکور را بالا بزنیم؟

یکی از سخت ترین قسمت های زبان انگلیسی کنکور برای دانش آموزان، ریدینگ است! این قسمت معمولا به این شکل است که یک متن به داوطلب داده می شود و در پایان از آن متن تعدادی سوال طراحی می شود که می بایست با توجه به معنی و مفهوم پاراگراف به آن ها پاسخ داد. تکنیک پاسخ دادن به ریدینگ آن است که بتوانید مفهوم مطلب را دریافت کنید، البته که در کنکور گاهی سوالات خیلی ریز و جزئی نیزطراحی می شود که به نوعی داوطلب را مجبور می کند تمام متن را با دقت بخواند! به این منظور شما باید دایره لغات گسترده ای داشته باشید و همچنین سرعت مطالعه ی متن خود را بالا ببرید. برای دست یابی به این مهارت باید از تکنیکی که برای یادگیری لغات گفته شد استفاده کنید و همچنین با تمرین مطالعه ی متون، سرعت خود را افزایش دهید. شما می توانید به صورت هفتگی 2 یا 3 تست ریدینگ را بخوانید و تست های آن را پاسخ دهید، در صورتی که این کار را به صورت مداوم انجام دهید، مطمئن باشید که در این مبحث برای کنکور هیچ مشکلی نخواهید داشت.

همانطور که در این مقاله بیان کردیم، شما می توانید با تمرین هایی ساده و در زمانی مناسب، به مهارتی در زبان انگلیسی برسید که بتوانید به سادگی درصد بالایی را به دست آورید. در صورتی که سوالی در این زمینه دارید می توانید در بخش نظرات همین مطلب آن را مطرح فرمایید. همچنین اگر تجربه ی موفقی در یادگیری مباحث زبان انگلیسی برای کنکور دارید، می توانید آن را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.