پست های جدید
  • ایران
  • 1400-07-07
  • آخرین به‌روزرسانی 1399-10-17
sample

مقایسه کتاب های آموزش زبان انگلیسی؛ چه کتابی برای یادگیری بهتر است؟

 

همانطور که می دانید، اساتید و آموزشگاه های زبان انگلیسی دارای روش های متفاوتی برای آموزش هستند. علاوه بر روش و سبک های متفاوت ابزارهای مختلفی هم در آموزش زبان استفاده می شوند که از جمله مهم ترین های آن ها، کتاب می باشد. کتاب به عنوان یک منبع آموزشی می تواند تاثیر بسیار زیادی بر نحوه و کیفیت یادگیری زبان آموز داشته باشد و به همین دلیل باید در هنگام ثبت نام در کلاس ها و یا انتخاب استاد، به کتابی که توسط ایشان انتخاب شده است، توجه ویژه ای داشته باشید.

در این مقاله به بررسی چند مورد از بهترین و معروف ترین متاب های آموزش زبان انگلیسی می پردازیم تا بتوانیم شما را در مسیر انتخاب همراهی و یاری کنیم.

کتاب آموزش زبان انگلیسی American English File

این کتاب که از نام های شناخته شده در ایران است، حدود 10 سال است که در کشور ما محبوبیت زیادی پیدا کرده و آموزشگاه های زیادی آن را به عنوان کتاب آموزشی خود انتخاب کرده اند. مجموعه امریکن انگلیش فایل که توسط انتشارات آکسفورد تهیه شده است، از سطح متوسط تا پیشرفته می تواند همراه شما باشد و تمامی موارد گرامر، مکالمه، نوشتن و… را پوشش می دهد. این کتاب ها بر روی لهجه ی آمریکایی تمرکز دارند و در صورتی که به لهجه ی بریتیش علاقه دارید احتمالا خیلی به کارتان نخواهد آمد! (البته در بخش تلفظ کلمات!) به طور کلی می توان گفت که امریکن انگلیش فایل یکی از منابع آموزشی بسیار خوب و با کیفیتی است که آموزشگاه ها، اساتید و زبان آموزان می توانند از آن استفاده کنند. این مجوعه دارای 3 نوع کتاب، شامل کتاب آموزش، کتاب تمرین و کتاب مخصوص اساتید است.

کتاب آموزش زبان انگلیسی Top notch

شاید یکی از شناخته شده ترین و قدیمی ترین نام ها در میان کتاب های آموزش زبان انگلیسی، همین Top notch باشد! کتابی که سال ها در کشورمان توسط آموزشگاه ها استفاده شده و بسیاری از ما نیز زبان انگلیسی را با همین کتاب فرا گرفته ایم. این مجوعه کتاب ها که توسط انتشارات لانگمن عرضه شده اند، می توانند از سطح مبتدی تا پیشرفته همراه شما باشند. تاپ ناچ هم مانند امریکن انگلیش فایل تمامی زمینه ها را پوشش می دهد و یک پکیج کامل برای یادگیری زبان به حساب می آید. البته که شایان ذکر است تمرکز و توجه ویژه ای به بخش مکالمه در این کتاب وجود دارد. در مجوع روان بودن و سادگی نسبی موضوعات این کتاب ها یکی از نقاط قوت آن به حساب می آید و می توان گفت کاملا به حق سال ها توسط آموزشگاه های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. در برخی از موارد دیده شده که زبان آموزان با تلفظ کلمات و همچنین حجم کلماتی که توسط این کتاب ارائه شده است دچار مشکل بوده اند که این امر به سادگی و یا استفاده از کتاب جانبی لغت می تواند پوشش داده شود.

کتاب آموزش زبان انگلیسی interchange

یک نام آشنای دیگر! مجوعه اینترچنج هم مانند تاپ ناچ سال ها در ایران و سراسر جهان حضور داشته است و منبع آموزشی بسیاری از ما بوده است. این کتاب نیز برای یادگیری تمام مهارت های زبان انگلیسی مناسب است و یک پکیج کامل می باشد. کتاب های اینترچنج بیشتر برای سنین بزرگسال و جوانان مناسب هستند اما امکان استفاده از آن ها برای سنین کمتر نیز وجود دارد. یکی از دلایلی که باعث شد پای امریکن انگلیش فایل به آموزشگاه های ایران باز شود، قدیمی شدن اینترچنج بود! در یک بازه ی زمانی این نظر در میان آموزشگاه ها و اساتید رایج شد که مجموعه اینترچنج قدیمی و خشک به حساب می آید و همین موضوع باعث شد تا میدان برای کتاب های جدید باز شود! البته که این مسئله ابدا به معنی ضعیف بودن آن نیست و همچنین تغییرات زیادی در موضوعات اینترچنج ایجاده شده است و اگر هم ایرادی در این زمینه به آن وارد بوده است، برطرف شده. در صورتی که علاقه مند به یادگیری انگلیسی در یک چهارچوب مشخص و با کیفیت هستید، این مجوعه کتاب می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای شما باشد.

کتاب آموزش زبان انگلیسی New Headway

این کتاب ها پرفروش ترین مجموعه‌ ی آموزش زبان در سراسر دنیا هستند! اگر لهجه ی بریتیش را دوست دارید، می توانید با خیالی راحت هدوی را انتخاب کنید. تمرکز اصلی New Headway بر روی گرامر است، اما مانند موارد قبلی که معرفی کردیم، تمامی مهارت های زبان انگلیسی را به شما آموزش خواهد داد. شاید تمرکز زیاد بر روی گرامر زبان آموز را کمی خسته کند اما می توانید مطمئن باشید که یکی از بهترین و با کیفیت ترین مجوعه های جهان را در اختیار دارید. همراه با کتاب، سری فیلم های آموزشی هم وجود دارند و زبان آموزان می توانند آن ها را هم مورد استفاده قرار دهند. جالب است که بدانید یم سری تمرینات متناسب و مبتنی بر فیلم ها هم وجود دارند که قطعا تاثیر بسیاری بر یادگیری خواهند داشت. در مجموع اگر در آینده می خواهید در آزمون آیلتس شرکت کنید و یا علاقه ی زیادی به لهجه بریتیش دارید، نیو هدوی انتخاب بی نظیری برای شماست.

همانطور که مطالعه کردید، مجموعه های مختلفی برای یادگیری وجود دارند و ما تنها 4 مورد از بهترین ها و معروف ترین ها را در این مقاله بررسی کردیم. به طور کلی می توان گفت کتابی که همه ی مهارت ها را پوشش دهد و البته کیفیت آن توسط اساتید و آموزشگاه های متعددی تایید شده باشد، می تواند انتخاب خوبی به حساب بیاید. در رابطه با تمرکز بر یکی از مهارت ها، لهجه و سایر موارد نیز بحث کاملا سلیقه ای و وابسته به شرایط خواهد بود و نمی توان برتری خاصی به یک مجموعه داد!

امیدواریم این مقاله مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته باشد و توانسته باشیم پاسخ نیاز و سوالات شما را داده باشیم. در صورتی که پرسشی در رابطه با کتاب های آموزش زبان انگلیسی دارید می توانید در بخش نظرات همین مطلب آن را درج کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

به اشتراک گذاری این مطلب!

author

نام نام خانوادگی

خلاصه ای از توضیحات در مورد خود اینجا قرار دهید. محدودیت 200 حرفی.

سایر مقالات

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه