single post

چک لیست خودآموز زبان انگلیسی؛ چطور انگلیسی را در خانه یاد بگیریم؟

اگر می خواهید زبان انگلیسی را یاد بگیرید، راه های زیادی روبروی شما وجود دارند که می توانید آن ها را انتخاب کنید. رفتن به کلاس، گرفتن معلم خصوصی، آموزش آنلاین انگلیسی، خودآموزی زبان و ... از مواردی هستند که می توانید آن ها را برگزینید. در این میان افرادی که زمان حضور در کلاس را ندارند، و یا حتی امکان پرداخت هزینه های کلاس ها و معلم برایشان فراهم نیست، می توانند به سادگی خودشان اقدام به یاد گرفتن زبان انگلیسی کنند. شاید این موضوع از نظر شما چندان خوب و کارآمد نباشد اما در این مقاله ما به شما خواهیم گفت که چطور این کار را انجام دهید تا بتوانید یادگیری با کیفیت و موفقی داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا روش های یادگیری زبان انگلیسی در خانه را به شما آ»وزش دهیم.

ارتباط با زبان انگلیسی

به عنوان اولین و مهم ترین مورد باید ارتباط روزانه ی خود با زبان انگلیسی را زیاد کنید! گوش دادن به یک موسیقی انگلیسی، مطالعه ی چند خبر کوتاه، دیدن یک فیلم یا سریال، تلاش برای مکالمه و ... می توانند از جمله مواردی باشند که به صورت روزانه با انجام دادن آن ها، میزان درگیری شما ا انگلیسی را بالا می برند. در صورتی که شما می خواهید زبان را از سطح مبتدی شروع کنید، حتی کارهای کوچکی مانند تغییر زبان موبایل به انگلیسی نیز می تواند موثر و مفید باشد.

استفاده از علاقه مندی ها!

اگر علاقه های خودتان را با زبان انگلیسی ترکیب کنید، یادگیری بسیار برای شما جذاب خواهد شد و سریع تر و بهتر در آن پیشرفت خواهید کرد. به عنوان مثال می توانید ویدئوهای زبان انگلیسی درباره علاقه مندی هایتان ببینید و یا متن های انگگلیسی در رابطه با آن بخوانید. یکی دیگر از کارهایی که شما را تشویق به یاد گرفتن می کند این است که علاقه های خودتان را به عنوان جایزه در نظر بگیرید و بعد از یاد گرفتن یک مبحث و یا رسیدن به یکی از اهداف زبانی خود، به عنوان جایزه آن تفریح و یا کار مورد علاقه را انجام دهید.

دیدن فیلم و سریال

مسلما دیده و شنیده اید که بسیاری از افراد استفاده از فیلم و سریال برای یاد گرفتن زبان را پیشنهاد می کنند. باید بدانید که این کار کاملا موثر است و در صورتی که به درستی انجام شود، کمک زیادی به یادگیری شما خواهد کرد. در هنگام دیدن فیلم شما کلمات زیادی را خواهید شنید که این امر به گسترش دامنه لغات کمک می کند و همچنین گوش و ذهن شما با ساختار جملات آشنا می شود تا هم در خودآگاه و هم در ناخودآگاهتان جمله بندی و به نوعی گرامر درست را نیز ثبت کنید. به عبارت دیگر مهم ترین فایده این امر، تقویت لیسنینگ و اسپیکینگ با تماشای فیلم و سریال است.

استفاده از کتاب های خودآموز زبان انگلیسی

همیشه داشتن یک منبع آموزش بسیار مفید می باشد حتی اگر قرار باشد خودتان معلم خودتان باشید! کتاب های زیادی وجود دارند که می توانید از آن ها به عنوان منبع آموزشی به ویژه برای گرامر استفاده کنید. در این کتاب ها نکات نگارسی، گرامری و ... بیان شده اند و با مطالعه ی آن ها خواهید توانست تا با دقت بیشتری انگلیسی را یاد بگیرید. لیست بهترین کتاب های خودآموز انگلیسی در این قسمت قابل مشاهده هستند.

تمرین و دوره ی آموخته ها

برای این که اطلاعات و مهارت های زبانی کسب کرده را در ذهن خود تثبیت کنید، نیاز به تمرین و دوره کردن دارید. در طول روز زمانی را برای این کار مشخص کنید تا این موارد را حتما به صورت مداوم انجام دهید. برای دوره کردن مباحث، می توانید نکته برداری کنید و مواردی که می دانید اهمیت زیادی دارند و یا آن مواردی که احتمال می دهید فراموش کنید را یادداشت کنید و تا زمان ثبت آن ها در ذهنتان، به دوره کردن آن ها بپردازید. برای تمرین کردن نیز باید به تمامی مهارت های زبانی از جمله خواندن، نوشتن، مکالمه و ... توجه کنید. تمرین هایی برای هر یک از مهارت ها در نظر بگیرید و با تراکم مناسب در طول روز و هفته آن ها را انجام دهید.

مکالمه و یا چت با دیگران

برای بهبود حرف زدن و همچنین گسترش دایره لغات خود بهتر است که به طور روزانه با یک نفر به زبان انگلیسی صحبت کنید. این کار را می توانید هم به صورت کلامی و هم به صورت نوشتاری و چت کردن انجام دهید. البته که بهتر است به صورت کلامی باشد تا هم در تلفظ کلمات تمرین کرده باشید و هم بر روی بهتر شدن لهجه ی خود کار کنید. همچنین مکالمه ی کلامی، اعتمادبه نفس شما را نیز افزایش می دهد. از طرفی دیگر شما مجبور به شنیدن صحبت های طرف مقابل نیز هستید و همین امر منجر به بهتر شدن مهارت شنیداری (Listening) می شود.

نوشتن و مطالعه کردن

مطالعه کردن به زبان انگلیسی یکی از جذاب ترین کارهای دنیاست! تصور کنید وقتی که تصمیم بگیرید به این زبان مطالعه کنید، تعداد بسیار زیادی کتاب جدید وجود خواهند داشت که می توانید به سراغ آن ها بروید! یک بار دیگر به علاقه مندی ها تاکید می کنیم و می گوییم که می توانید در زمینه هایی که دوست دارید، کتاب و متن های کوتاه و بلند را بخوانید.

نوشتن هم یکی از انواع تمرین و در واقع یکی از مهارت های زبانی است که باید به آن توجه کنید! خلاصه نویسی خوانده هایتان، نوشتن درباره افکار و خیال های خود، نوشتن خاطرات و ... می تواند موضوعات خوبی برای نوشتن باشند.

استفاده از اپلیکیشن ها و نرم افزارهای آموزش زبان

در دنیای امروزی برنامه های یادگیری انگلیسی متعددی وجود دارند و که می توانید از آن ها برای یادگیری کمک بگیرید؛ آنها همیشه همراه های خوبی به حساب می آیند. دنیایی از مثال ها و تمرین های مختلف را در این برنامه ها پیدا می کنید که با خواندن و انجام دادن آن ها، روز به روز مهارت های زبان انگلیسی خود را افزایش و بهبود می دهید.

عجله نکنید!

هرگز برای یادگیری زبان در خانه عجله نکنید چرا که با این کار خودتان را خسته و کلافه خواهید کرد! به صورت روزانه حداقل یک ساعت و نیم و حداکثر 5-6 ساعت را به یادگیری انگلیسی اختصاص دهید. زبان یک مبحث آموختنی می باشد و در صورتی که بخواهید حجم زیادی از اطلاعات در این باره را در زمان کمی به خورد ذهنتان بدهید، این اطلاعات خیلی زود فراموش می شوند و یا به درستی مفهوم آن ها را یاد نخواهید گرفت! سعی کنید تا کیفیت یادگیری خود را بالا ببرید و مطمئن باشید که در مدت زمان مناسبی می توانید به انگلیسی مسلط شوید.