پست های جدید
  • ایران
  • 1400-05-09
  • آخرین به‌روزرسانی 1399-10-17
sample

اگر به دنبال آن هستید که مهارت های زبانی خود را افزایش دهید، باید میزان اهمیت هر کدام از مهارت های اصلی را بدانید. از میان اسپیکینگ، لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ، می توان گفت که دو مورد اول از اهمیت بیشتری برخوردار هستند چرا که در زمان ارتباط برقرار کردن به کار می آیند. برای تقویت این دو مورد، راه ها و تمرین های زیادی وجود دارند که افراد به آن ها روی می آورند اما در این مقاله ما می خواهیم تقویت لیسنینگ و اسپیکینگ با تماشای فیلم و سریال را به شما یاد بدهیم. این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا بتوانید در زمانی کوتاه، این دو مهارت زبانی خود را بهبود ببخشید.

چرا فیلم و سریال؟

قبلا هم درباره این موضوع صحبت کرده ایم! از آن جایی که ذات تماشای فیلم به عنوان یک تفریح دیده می شود، استفاده از این کار برای یادگیری، نشاط زیادی را به ذهن منتقل می کند و باعث می شود که بتوانید بهتر و با کیفیت تر یک مبحث را یاد بگیرید. همچنین مشاهده ی فیلم و سریال به نوعی شما در میان مکالمات قرار می دهد و تا حدی در محیطی آمیخته با آن زبان خواهید بود که به یادگیری شما کمک خواهد کرد.

    https://eduadvisor.my/articles/wp-content/uploads/2019/06/Improve-English-Through-Movies-Feature.png

چطور از فیلم و سریال استفاده کنیم؟

برای آن که با هدف یادگیری این کار را انجام دهید، باید طبق اصول و قاعده ای درست این کار را انجام دهید. در این مورد نیز روش های متفاوتی ارائه می شوند و ما می خواهیم بهترین آن ها را به ما بگوییم! ابتدا فیلم را بدون زیرنویس مشاهده کنید (به خصوص در بحث تماشای فیلم برای یادگیری زبان آلمانی و انگلیسی) و تلاش کنید تا جمله ها و کلماتی را که متوجه می شوید را درک کنید و در کنار آن تلاش کنید کلمات و جملات تازه را بشنوید و معنای آن ها را بفهمید. در مرحله ی دوم می توانید فیلم را با زیرنویس زبان اصلی تماشا کنید. البته یک پیشنهادی که می توانیم به شما بدهیم این است که زیرنویس را با چند ثانیه تاخیر تنظیم کنید تا ذهن و گوش شما باز هم برای درک کلمات تلاش کند و چند ثانیه بعد آن را از طریق زیرنویس مشاهده و چک کنید. به این ترتیب می توانید با استفاده از فیلم ها و سریال های مورد علاقه تان، مهارت لیسنینگ و اسپیکینگ خود را تقویت کنید.

چند نکته در این جا بیان می کنیم که می تواند کمک زیادی در مسیر یادگیری و تمرین به شما بکند. اول آن که اگر احساس کردید یک کلمه و یا جمله را درست متوجه نشده اید اما کمی به گوشتان آشنا بوده است، مجددا آن صحنه را ببینید، چرا که تکرار همیشه می توانید امری موثر در آموزش باشد. از طرفی دیگر در صورتی که هنوز مهارت های زبانی شما چندان قوی نیست، و یا دیالوگ های آن فیلم سرعت خیلی بالایی دارند، می توانید سرعت نمایش فیلم را کمی کندتر کنید تا بهتر و راحت تر متوجه دیالوگ ها بشوید.

https://physics.aps.org/assets/53e357f7-63b7-4fb8-9f77-d59df324de71/e157_1.png

برطرف کردن نقص های کار!

شاید شما قبلا تلاش کرده اید که از فیلم برای یادگیری و تمرین زبان استفاده کنید اما نتیجه مناسبی به دست نیاورده باشید. اکنون می خواهیم به مواردی اشاره کنیم که باید از آن ها پرهیز کنید و یا آن ها را اصلاح کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

  1. تا جایی که می توانید از زیرنویس استفاده نکنید! اول از همه باید بگوییم که اگر هدف تقویت اسپیکینگ و لیسنینگ است، تحت هیچ شرایطی از زیرنویس فارسی استفاده نکنید. نکته ی بعدی آن است که ترجیحا بدون زیرنویس تمرین کنید حتی اگر بخشی از فیلم را متوجه نمی شوید! چرا که حتی با استفاده از زیرنویس زبا اصلی، ذهن شما درگیر مطالعه ی آن می شود و در تمرکز بر روی اهداف اصلی ناکام می ماند.

  2. تداوم را فراموش نکنید! درست است که گفتیم فیلم دیدن به عنوان یک تفریح می تواند طراوت ذهن شما را افزایش دهد و یادگیری را بهتر و آسان تر کند اما باید بدانید که تداوم و استمرار در این کار لازم است و با دیدن هفته ای یک فیلم نمی توان انتظار داشت زبان شما قوی شود!

  3. سنگ بزرگ بر ندارید! برای شروع و انجام این کار، فیلم هایی در سطح خودتان انتخاب کنید. اگر به سراغ فیلم هایی بروید که بیان های نامفهومی دارند و یا سطح زبان آن ها با سطح شما تفاوت زیادی دارد، مسلما نمی توانید به خوبی این یادگیری و تمرین را انجام دهید.

  4. لهجه را فراموش نکنید! به جز مواردی که می خواهند برای آزمون های آیلتس و تافل تمرین کنند، بهتر است از فیلمی استفاده کنید که لهجه ای مشابه با لهجه ی مورد علاقه و یاد گرفته شده توسط شما داشته باشد.

  5. مغزتان را خسته نکنید! فیلم دیدن را طولانی نکنید چرا که به صورت پشت سر هم نمی توانید آموزه های زیادی را وارد مغزتان کنید و اثر منفی بر روی یادگیری شما خواهد گذاشت. روزانه بیشتر از یک فیلم نبینید و حتی اگر حوصله ی تماشای یک فیلم 2 ساعته را ندارید، آن را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید و در چند نوبت تماشا کنید.

امیدوار هستیم که شما عزیزان از این مقاله راضی بوده باشید و مورد توجه و رضایتتان واقع شده باشد. در صورتی که نظر و یا پیشنهادی دارید و یا سوالی در رابطه با این مطلب در ذهنتان هست، می توانید آن را در بخش نظرات همین مقاله مطرح نمایید تا توسط کارشناسان ما به آن پاسخ داده شود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

author

نام نام خانوادگی

خلاصه ای از توضیحات در مورد خود اینجا قرار دهید. محدودیت 200 حرفی.

سایر مقالات

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه