پست های جدید
  • ایران
  • 1400-05-09
  • آخرین به‌روزرسانی 1399-10-17
sample

یکی از زبان هایی که سال هاست در میان تعداد زیادی از ایرانیان رواج پیدا کرده است و علاقه مندان زیادی دارد، ترکی استانبولی می باشد. این فراگیری و علاقه مندی می تواند به دلیل همسایه بودن ما با کشو ترکیه باشد. از طرفی دیگر سفرها و مهاجرت ها به ترکیه در این سال ها رو به افزایش است و این نیز می تواند از دیگر دلایل جذابیت ترکی استانبولی برای مردم ایران باشد. تا همین جای کار احتمالا متوجه اهمیت این زبان برای ما شده اید. در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید تا از اهمیت ها و جذابیت های ترکی بیشتر برای شما بگوییم!

                         

معرفی و آشنایی کلی با ترکی استانبولی

ترکی استانبولی یکی از زیر شاخه های زبان ترکی به حساب می آید. این زبان هم بر زبان های زیادی تاثیر گذاشته است و هم از چند زبان تاثیر گرفته است که همه ی این ها به علت جنگ ها و حکومت ها در طول تاریخ بوده اند. ما در کشورمان نیز استان ها و اقوام ترک زبان داریم که زبان آن ها نیز سباهت هایی با ترکی استانبولی دارد! این زبان در نوشتار از حروف لاتین استفاده می کند (به حروف لاتین ترکی شناخته می شوند) و دارای 29 حرف در الفبای خود می باشد. از نظر ساختار جملات و همچنین تعداد و صامت و مصوت بودن حروف نیز، شباهت های زیادی را میان زبان فارسی و ترکی استانبولی می توان پیدا کرد.

اهمیت زبان ترکی استانبولی

این زبان یکی از زبان های رایج و زنده ی دنیا به حساب می آید و حدود 100 میلیون نفر در دنیا به آن مسلط هستند. قبرس شمالی، آذربایجان، بلاروس و ... از جمله کشورهایی هستند که علاوه بر ترکیه، ترکی استانبولی را به عنوان یک زبان رسمی مورد استفاده قرار می دهند. این زبان به عنوان پانزدهمین زبان رایج دنیا به حساب می آید که نشان از میزان اهمیت و کاربردی بودن آن دارد. از طرفس دگر کشور ما در همسایگی مهد این زبان، یعنی کشور ترکیه قرار گرفته است و مراودات زیادی میان ایران و ترکیه صورت می گیرد. اگر بخواهید به عنوان یک فعال اقتصادی کار کنید و یا به هر طریقی با اشخاص و شرکت های ترکیه ای در ارتباط باشید، باید این زبان را (به خصوص از طریق آموزش آنلاین زبان ترکی استانبولی) یاد بگیرید  چرا که تعداد بسیار زیادی از مردم این کشور، به انگلیسی مسلط نیستند و بدون دانستن ترکی استانبولی، نمی توانید روابط موفقی داشته باشید.

                              

اهمیت یادگیری ترکی استانبولی برای مهاجرت

اگر بخواهید به کشور ترکیه و یا یکی از کشورهای ترک زبان مهاجرت کنید، باید به ترکی استانبولی مسلط باشید! همانطور که گفتیم فراگیری انگلیسی در این کشور بسیار کم است و بدون دانستن ترکی قطعا با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. از طرفی برخورد گرم و صمیمی تری را از مردم این کشور خواهید دید زمانی که به زبان خودشان با آن ها صحبت کنید. در ادامه به اهمیت یادگیری این زبان برای کار و تحصیل در این کشور خواهیم پرداخت.

زبان ترکی استانبولی و کار در کشور ترکیه

برای آن که در کشور ترکیه مشغول به کار شوید، تقریبا تمامی ارتباط ها با زبان رسمی این کشور امکان پذیر هستند و شما نیاز قطعی به یادگیری ترکی استانبولی خواهید داشت. از طرفی با بلد ودن این زبان، می توانید کیفیت کاری بهتری را ارائه کنید و همچنین با دانشتن این زبان، از حقوق و مزایای بهتری هم برخوردار خواهید شد. در موارد خاصی که در امورات کاری و یا اداری خود دچار مشکل شوید، با تسلط به زبان رسمی این کشور بهتر می توانید از حق و حقوق خود دفاع کنید و عملکرد موفق تری نیز خواهید داشت. در کنار این موارد، حتی اگر نخواهید در این کشور مشغول به کار شوید، به دلیل روابط زیادی که میان تجار و شرکت های ایران و ترکیه وجود دارد، می توانید به عنوان مترجم و مشاور در نیز فعالیت کنید و درآمد بسیار خوبی کسب کنید.

               

زبان ترکی استانبولی و تحصیل در کشور ترکیه

اگر قصد دارید تا برای تخصیل به کشور ترکیه مهاجرت کنید، دانشتن زبان انگلیسی کار شما را راه نخواهد انداخت! علاوه برآن که در برقراری روابط اجتماعی و گذران زندگی روزمره دچار مشکل خواهید شد، بسیاری از دانشگاه های این کشور، فقط زبان رسمی خودشان را استفاده می کنند! به همین علت در صورتی که شما ترکی استانبولی را بلد باشید، تعداد دانشگاه های بیشتری را برای تحصیل می توانید هدف قرار دهید و احتمال پذیرش شما بسیار بیشتر خواهد بود. در این میان لازم است تا به مزایای تحصیل در ترکیه نیز اشاره ای بکنیم! فاصله ی کم تا ایران از اصلی ترین مزیت های تحصیل و زندگی در این کشور است که باعث می شود شما بتوانید در کوتاه ترین زمان به ایران و خانواده و بستگان خود دسترسی داشته باشید. از طرفی اگر بخواهید در آینده به دیگرکشورهای اروپایی و یا آمریکا و کانادا مهاجرت کنید، در صورتی که شهروند ترکیه باشید و یا سابقه ی تخصیل و زندگی در این کشور را داشته باشید، راحت تر پذیرش می شوید و چالش های کمتری خواهید داشت.

                

زبان ترکی استانبولی و مطالعه تاریخ و ادبیات!

یکی دیگر از ویژگی هایی که زبان ترکی دارد، قدیمی بودن آن است. امپراطوری عثمانی به عنوان یکی از قدیمی ترین حکومت ها در این منطقه ی جغرافیایی بود و در صورتی که به مطالعه تاریخ علاقه مند باشید، می توانید با دانشتن زبان ترکی، از منابع ترکی و اصیل استفاده کنید و دنیای جدیدی از اطلاعات تاریخی را تجربه کنید. همچنین اشعار و آثار دبی زیادی هستند که به زبان ترکی ثبت شده اند و حتی بسیاری شعرای ایرانی نیز آثاری به زبان ترکی دارند. شما با بلد بودن زبان ترکی استانبولی می توانید این آثار را مطالعه کنید و از آن ها لذت ببرید.

به اشتراک گذاری این مطلب!

author

نام نام خانوادگی

خلاصه ای از توضیحات در مورد خود اینجا قرار دهید. محدودیت 200 حرفی.

سایر مقالات

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه